Visoki predstavnik Valentin Inzko na Univerzitetu Sarajevo School of Science and Technology - SSST

13. 12. 2018.

Na Univerzitetu Sarajevo School of Science and Technology – SSST 13. decembra 2018. godine održana je prva u nizu sesija “Razgovori s ambasadorima” (Ambassador Talks), s ciljem otvaranja razgovora o različitim političkim, ekonomskim i društvenim pitanjima, te omogućavanja studentima političkih nauka i ekonomije da sa akreditovanim zvaničnicima otvoreno diskutuju o temama koje se tiču geopolitičke pozicije Bosne i Hercegovine, njene budućnosti i relacije sa drugim državama.

Studenti i profesori Odsjeka političkih nauka i međunarodnih odnosa, kao i Odsjeka ekonomije i biznisa bili su počastvovani da kao prvog učesnika “Razgovora s ambasadorima” pozdrave NJ.E. Visokog predstavnika Valentina Inzka, koji je sa prisutnima razgovarao o ulozi Visokog predstavnika i OHR-a, te aktuelnim pitanjima odnosa Međunarodne zajednice prema političkim zajednicama u BiH. Studenti su bili izuzetno zainteresovani da direktno od Visokog predstavnika čuju da li će Međunarodna zajednica imati snažniji stav u odnosu na međusobna neslaganja nacionalnih političkih struja, te da li će iskoristiti svoje ovlasti, kakva je pozicija Bosne i Hercegovine u narednih pet godina, naročito u smislu mogućem pridruživanju NATO-u itd. Gospodin Inzko je otvoreno govorio i o ulozi OHR-a koja se, po njegovom mišljenju, dosta modificirala u odnosu na prethodne mandate i Visoke predstavnike, te još jednom istaknuo kako bh. političari moraju biti efektivniji u rješavanju problema i zastoja koje Bosna i Hercegovina ima na putu ka Evropskoj Uniji. Razgovor je moderirala profesorica Sabina Ćehajić-Clancy, a prisustvovali su i Predsjednik Univerziteta, dr. Ejup Ganić te Rektor prof. dr. Vjekoslav Domljan. Visoki predstavnik je potcrtao ulogu kvalitetnog visokog obrazovanja kao jedne od najbitnijih karika budućnosti Bosne i Hercegovine, te podržao studente SSST-a u njihovom istraživačkom radu i zalaganju u smislu akademskog napretka.

Zbog velikog interesa studenata i ambasadora akreditovanih u BiH, Univerzitet SSST će nastaviti ovaj ciklus početkom naredne godine, te se uskoro planira i sesija sa novoimenovanim Ambasadorom Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije, NJ.E. Matthew Fieldom.